За мен „Аполония“ е един подарък за всички нас - и артисти, и публика. Десет дни, които всички ние чакаме с огромно нетърпение. Защото тук се случват толкова качествени неща, атмосферата е изключително примамлива и уютна, че наистина всеки от нас чака тези десет дни с нетърпение и вълнение.
Осем художници от Хасково и страната претворяват усещанията си на платното в една от любимите на хасковлии зони - лесопарк „Кенана“.
Те са част от Националния пленер по живопис, който се провежда всяка година в рамките на седмицата, посветена на празника на Хасково – осми септември.
Тази година темата на пленера е „С Хасково в сърцето“.
По думите на заместник - кмета на Хасково Мария Вълчева, която приветства участниците във втория им творчески ден, местните автори носят темата в сърцето си, а гост художниците вече са споделили добрите си впечатления от южния град и най-вече от гостоприемството на хората тук.
„Това, което споделиха, е изключително позитивно. Аз вярвам, че са вдъхновени наистина да уловят по най-прекрасния начин идентичността и уникалността на нашия град“ ,каза заместник - кметът.
Последният филм на Паоло Сорентино "Партенопа" получи смесени отзиви заради сексуална сцена, съобщи АП. Лентата на Сорентино е посветена на свети Дженаро.
През 2016 сериалът "Младият папа", също режисиран от Паоло Сорентино, получи неохотна благословия за своето противоречиво представяне на образа на въображаем папа. Сега обаче "Партенопа" е стана обект на критика. Резултатът е покачване на интереса към филма, който оглавява боксофиса в Италия от излизането си през миналия месец.
"Партенопа" е сниман в родния на Сорентино Неапол и представлява адаптация на елинския мит за сирената Партенопа, която се хвърля в морето, след като не успява да омагьоса Одисей със своята песен. Партенопа се свързва с Неапол - едно от имената на града е Партенопа, а жителите са наричани партенопейци.
В края на филма провокативна сцена с участието на кардинал и прелъстите
"В кариерата си имам толкова много ряпа, че бих могъл да направя зеленчукова градина от нея", казва навремето Жан Льофевр, визирайки не особено качествените филми, в които се е снимал.
Льофевр, от чието рождение днес се навършват 105 години, е познат на българската публика най-вече с ролята на дребничкия полицай Люсиен Фугас във филмите от хитовата поредица, стартирала през 1964 г. с "Полицаят от Сен Тропе" с Луи дьо Фюнес в главната роля.
Тази година се навършиха и 20 години от кончината на Льофевр, който умира на 84-годишна възраст в Маракеш, Мароко, на 9 юли 2004 г. след прекаран инфаркт.
"Тъжният кокершпаньол" Жан Льофевр е един от последните актьори, които въплъщават комичното, типично френското, популярно и донякъде малко старомодно кино.
Смята се, че хуморът в киното е може би най-зле остаряващият жанр, тъй като носи отпечатъка на своето вр
Големите награди в шоубизнеса често поднасят изненади на само при връчването си, но и при обявяването на номинациите за тях.
Тенденцията не подмина и американската Национална звукозаписна академия при оповестяването преди броени дни на претендентите за водещите музикални отличия "Грами". Този път осезаемо - за анализаторите и най-вече за почитателите на жанра, се оказа демонстрираното пренебрежение към кейпопа, въпреки експлозивния му растеж на пазара в САЩ.
Когато звукозаписната академия обяви номинациите за 67-ите си награди "Грами", очакванията за женска доминация - тенденция, наложила се през последните няколко години, се оправдаха.
Суперзвездата Бионсе получи 11, и прибавяйки ги към предишните си 88, стана най-номинираният изпълнител в историята на "грамофончетата". В надпреварата очаквано попаднаха най-продаваният изпълнител - Тейлър Суифт, Били Айлиш, ак
Съвместна изложба "Уловен миг" ще представят на първия етаж на Художествена галерия "Елена Карамихайлова" в Шумен Мария Касчиева и Галина Петкова на 29 октомври. Експозицията е подкрепена от Общинския фонд "Култура" на Община Шумен. В изложбата се включват картини на Петкова и фотографии на Касчиева.
Мария Касчиева каза, че идеята за съчетаването на две визуални изкуства е дала Галина Петкова, която по думите й е била агентът провокатор, за да се случи изложбата. "Съчетаването на изобразително изкуство и фотография е смело решение, но мисля, че много добре се съчетават, тъй като аз съм почитателка на снимките на Мария Касчиева и когато единият харесва творчеството на другия автор, нещата се получават", добави пред репортер Галина Петкова.
Фотографиите са правени около Шумен по време на нейни пътувания, а останалата част, която е свързана с изгреви, залези и море, е пра
Това каза Хилда Казасян, която снощи изнесе концерт заедно с Плевенската филхармония в рамките на 40-ите Празници на изкуствата „Аполония“.
Аз съм имала късмета покрай семейството, в което съм родена, да съм тук от първите издания. Честна дума, не помня първото си участие като изпълнител на „Аполония“, отбеляза с усмивка певицата. Тя уточни, че е имала много участия в този фестивал - и във фабрика „Комина“, и на мястото, където са джазовите изпълнители, и в амфтеатър „Аполония“. „Имала съм доста концерти, така че няма как да си спомня първото“, разказва Хилда Казасян.
По думите й голямата заслуга за това да го има този фестивал е на Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“. „Това, което Маргарита Димитрова, нашата любима Беба, прави за този фестивал, е нещо, което ми се струва с канска воля, желание и усилие. В тази особена среда, в която ние съществуваме, да случиш такова нещо е едно огромно събитие и аз искам лично да й благодаря, защото знам колко много неща се искат, за да може това да съществува и тя ги дава. Безкрайно много й благодаря“, каза Хилда Казасян.
Снощи в амфитеатър „Аполония“ тя и Плевенската филхармония представиха концерта „Световно кино в музика“. Това е втората филмова програма, която правят след „Да послушаме кино“. Певицата отбеляза, че подбират изпълненията заедно с колегите й спрямо своите предпочитания.
„Тази фантастична група от музиканти, с които сме се събрали, винаги правим така, че на нас това да ни носи удоволствие. Това гарантирано носи удоволствие и на публиката. Така че седнахме, изслушахме едно огромно количество музика, за да стигнем до избора, който сме включили в този концерт тази вечер. Вече сме направили много, много концерти с тази програма, мисля, че много харесва и на аудиторията“, разказва тя.
Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ представя концерт „Легенда за Милчо“.
Събитието е на 28 октомври в зала „България“, съобщават от културния институт „Красно село“.
Под диригентската палка на Константин Добройков музикантите ще направят музикално пътешествие в света на Милчо Левиев. Концертът е със специалното участие на Вики Алмазиду, Антони Дончев, Васил Хаджигрудев, Кристиян Желев, Валери Костов, Иво Паунов, Димитър Льолев, Арнау Гарофе, Марин Гонев, Тодор Бакърджиев, Вили Стоянов, Александър и Константин Владигерови. Всички участници в събитието са емоционално и съдбовно свързани със световноизвестния джаз музикант, композитор и пианист, разказват организаторите.
В програмата ще звучи оригиналната, о
ABBA Real Tribute Band ще има концерт в София – на 9 октомври в залата на ул. „Пиротска“ 5, съобщиха организаторите от Gost.
По думите им шоуто ще почете 50 години от премиерата на хита Waterloo.
„Ще пеем и танцуваме на Dancing Queen, Gimme Gimme, Super Trouper, Mamma Mia, The Winner Takes It All, Voules Vous и много други“, обещават от екипа на шоуто.
„Вярваме, че този вид музика дори и днес не е загубил популярността си и може да бъде еднакво интересен за музикална публика от всички възрасти, култури и климати“, казват музикантите от ABBA Real Tribute Band.
Формацията ABBA Real Tribute Band е създадена през ноември 2007 г. в Сърбия. Състои от професионални музиканти с опит, събрани с обща цел
Фестивалът „Синелибри“ за пореден път ще гостува във Варна.
Между 17 и 31 октомври зрителите ще имат достъп до отбрани литературни адаптации за голям екран, триумфирали на престижни световни филмови форуми като Кан, Венеция, Торонто, Сан Себастиан, Локарно, съобщават домакините на проявата от Фестивалния комплекс в града.
Програмата ще предложи премиерни заглавия, които се състезават в конкурса за пълнометражен игрален филм на фестивала. Това са съдебната драма „Един обикновен случай“ на Даниел Отьой, „Плуване към дома“ (адаптация по провокативния роман на Дебора Леви), новият филм на Беноа Жако с Шарлот Генсбург и Гийом Кане „Бел“.
Сред гвоздеите в конкурса се нареждат и биографичната драма „Лимонов“ на Кирил Серебренников, създадена по мотиви от книгата на Еманюел Карер, както и екранизацията на знак
Общо 16 акварелни творби на Мариана Петкова под наслов "Импресии" представят знакови места от някогашната шуменска улица „Араста“, с тяхната историческа и архитектурна ценност, с личности от възрожденската история на града и с фигурални композиции от съвременния Шумен.
Картините ще бъдат подредени във фоайето на концертната зала на местното читалище „Добри Войников-1856“, като откриването ще е в следобедните часове на 26 октомври, съобщиха от културната институция.
„Колажната техника обединява част от творбите около идеята за първосъздателите – едно от първите читалища в България (което е „Добри Войников“ – б.а.), първия български оркестър (създаден в Шумен- б.а.) и първото театрално представление у нас (състояло се в града – б.а.), а живописните цветове въздействат с експресивност и наситеност. В експоз
Седемдесет танцови филма, три ателиета и четири спектакъла ще предложи в програмата си 9-ото издание на фестивала „Движещо се тяло“ във Варна, което продължава от 25 октомври до 3 ноември, съобщават организаторите. Мисия на форума е разглеждането на тялото и движението не само като поле на изява, но като инструмент за себепознание и изграждане на културни връзки.
Филмовите прожекции ще бъдат в културен център „РеБонкърс“ в първите три дни на форума и ще предложат селекция от заглавия, подбрани измежду постъпили 90 кандидатури от цял свят.
В училището The Center ще се състои петдневна лаборатория за контактна импровизация под наслов „Танц с гравитацията” с водещ Каталин Дякону от Румъния. Събитието е в чест на Стийв Пакстън, който е основополагаща фигура в съвременния танц, известен със създаването на контактната импровизация (CI) в н
Хилда Казасян отбелязва, че не планират следваща филмова плейлиста. „Човек никога не трябва да казва никога, но в крайна сметка имаме много нови идеи, имаме нова програма, която е с най-красивата музика от Гершуин“, каза тя.